Сончево време со мала облачност

Сончево време со мала до умерена облачност и со повремен засилен северозападен ветер, најавуваат метеоролозите за деенска на скопското подрачје. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне 30 степени.

Ваквото време ќе преовладува и на подрачјето на целата земја при што ќе дува умерен до засилен северозападен ветер најизразен долж Повардарието.

Минималната температура ќе се движи од 11 до 21, а максималната ќе достигне од 25 до 33 степен. УВ индексот ќе биде 7.

Од утре следува и период на претежно сончево време со пораст на дневната температура, а по викендот повторно ќе биде нестабилно.

Претходна вестФинска ги забрани авионските летови од Скопје до 29 август
Следна вестКазни за 657 граѓани заради неносење маски