Украински политичар фрли рачни бомби за време на состанок

Најмалку 26 лица се повредени кога украински политичар фрли рачни бомби за време на состанокот во зградата на локалната заедница во Керечко, Транскарпатија. Украинскиот политичар кој ги фрлил бомбите е идентификуван како Сергеј Бартин, а според украинските медиуми тој наводно се скарал со селскиот началник пред таа кобна средба.

Камерите го снимиле моментот кога човекот, кој првично не беше именуван, но се вели дека е заменик во локалната заедница, вади неколку рачни бомби од џебот и потоа ги фрла на Патос.

Учесниците на седницата на почетокот не изгледаа исплашени, како да не разбираат што се случува или можеби мислеа дека нивниот колега фрла празни бомби. Сепак, во следниот момент, сè почнува да лета во воздухот.

– Во инцидентот повредени се 26 лица, од кои шест се во тешка состојба. Мажот што ги активирал гранати се реанимира, соопшти полицијата.

Детонирањето на гранати во зградата на локалната заедница е оквалификувано како терористички напад, чија истрага е надлежна Службата за безбедност на Украина (СБУ), објави на Фејсбук Одделот за комуникации на полицијата на областа Закарпатија.

Шефот на регионалната воена управа на Закарпатија, Виктор Никита, изјави дека поради детонирањето на гранатите биле повикани итните служби на регионалните безбедносни служби.

Според неофицијални информации, нападот бил извршен на седница на која пратениците расправале за буџетот за 2024. Наводно, напаѓачот бил избран во Советот од партијата „Слуга на народот“.

Претходна вестПендаровски откри зошто населението се иселува: Корпуцијата е голем двигател, па социјалната неправда…
Следна вестОН: 30 мај ќе биде Ден на компирот