Зоран Димитровски поднесе оставка од функцијата заменик-министер за локална самоуправа

Заменик министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски од денес и официјално не е повеќе на оваа функција. Претседателот на Собранието, Талат Џафери на почетокот на 107. седница информира дека Димитровски поднел оставка од функцијата заменик-министер за локална самоуправа.

Џафери потенцира дека Димитровски не сакал да го користи правото да ги образложи причините за оставка и со ова му престанува функцијата.

Оставката на Димитровски следува по излегувањето на неговата партија Демократски сојуз од владината коалиција.

Претходна вестВладиниот ултиматум за промена на регистерските таблички граѓаните не го прифаќаат, бараат да се даде друго решение
Следна вестВработените во ЖРСМ Транспорт ја бојкотираат работата: Се бара поголем коефициент, греење во работни простории, заштитна опрема…