Американец ја тужи лотаријата затоа што објавиле дека освоил 340 милиони долари, наводно било грешка

Еден човек од Вашингтон кој мислел дека освоил џекпот од 340 милиони долари ја тужи лотаријата, за која вели дека по грешка ги објавила неговите броеви.

Џон Чикс рече дека бил „зачуден“ кога видел дека победничките броеви на Powerball се совпаѓаат со оние што ги имал на неговиот билет за јануари 2023 година.

Но, кога Чикс го однел билетот во Канцеларијата за лотарија и игри на среќа (OLG), неговото барање било одбиено.

„Еден од агентите за побарувања ми рече дека моето ливче е неважечко и дека можам да го фрлам во канта“, изјави тој за Би-Би-Си.

Меѓутоа, Чикс го задржал билетот и ангажирал адвокат.

Сега тој ја тужи лотаријата и бара отштета од 340 милиони долари, токму она што верувал дека го добил на лотарија.

Претходна вестИЈЗ: Вкупно 903 лица со овчи сипаници во јануари, едно лице со заразни заушки
Следна вестЦУК: Изгаснати 21 пожар на отворено во последното деноноќие, активен еден пожар во Прилепско