Филипче денеска на седница на бугарската влада, ќе се збори и за вакцините против корона вирусот

Министерот Венко Филипче, на покана на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и министерот за здравство проф. Костадин Ангелов денеска ќе присуствува на седница на владата на Република Бугарија, соопшти Министерството за здравство.

На седницата во Софија се очекува да се разговара за тоа Република Македонија да добие дел од правата пратка вакцини што ќе стигнат во Република Бугарија.

Поддршката од земјите членки на ЕУ е вториот механизам преку кој нашата земја ќе обезбеди вакцини против Ковид 19. Досега таков вид на помош, на нашата земја и понудија и Полска и Грција. Освен со купување одредена количина од вакцините на овие земји членки на ЕУ, нашата земја обезбеди вакцини против Ковид 19 и преку Ковакс механизмот. Во тек се разговори и со произведувачите за евентуална директна набавка од нив.

Претходна вестОблачно со магла по котлините и температура до 13 степени
Следна вестОд денеска се забранети сите летови од и кон В. Британија