Фрлена бомба во Косовска Митровица, има повредени

Нешто пред полноќ во северниот дел на Косовска Митровица е фрлена бомба во близина на еден од рестораните, на раскрсницата кај Техничкиот факултет. Најмалку едно лице е повредено, а екипи на косовската полиција се на терен, јавува „КоССев“.

Заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Ељшани за „Радио Контакт плус“ изјави дека експлозивната направа, најверојатно рачна бомба, била фрлена во близина на мотелот „Бишевац“.

– Едно лице е повредено, и е во болницата во Косовска Митровица, не знаеме колкав е степенот на повредите, изјави Ељшани.

Тој изјави дека полициски екипи се на терен и дека повеќе детали ќе се знаат подоцна. Присутни се и патролите на КФОР.

Во експлозијата се оштетени неколку возила.

Според информациите на порталот „КоССев“, две лица се повредени на местото на настанот.

 

Претходна вестШестмина поминале на црвено, петмина зборувале на телефон…, казнети 124 возачи
Следна вестДивите депонии никако да изчезнат, скопските комуналци лани од нив отстраниле 10.617 кубни метри отпад