Ѓорческа запрена во полуфиналето во Ираклион

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на ИТФ фјучерсот во Ираклион, Грција. Нашата најдобра тенисерка загуби од Русинката Екатерина Макарова со 2-0. Во првиот сет беше неизвесно, се решаваше во тај-брејкот и на крајот Русинката беше поуспешна.
Во вториот сет нашата тенисерка не успее да го следи темпото што го наметна противничката и го загуби со 3-6 и со тоа и мечот.

Во финалето ќе играат Макарова и чешката тенисерка Фрухвиртова, која е прва носителка на турнирот и која во другото полуфинале со 6-3 и 6-3 ја совлада Ромеро Гормаз од Шпанија.

Претходна вестТешко повредена жена, во неа удрил автомобил
Следна вестТројца скопјани искасани од кучиња скитници вчера