Христијан Бузалковски испиша историја за македонскиот мотоспорт, освои бронзен медал на европскиот шампионат

Изминатиов викенд во Верона, Италија се одржа „Прајс гивинг серемони“, односно се доделуваа награди за престижниот европски шампионат во брзински мотоциклизам. Најуспешните го добија своето признание, меѓу нив беше и Македонецот Христијан Бузалковски, кој одново докажа дека со многу труд, истрајност и напорна работа успехот е гарантиран.

Македонија за прв пат имаше свој претставник. Христијан Бузалковски заедно со неговиот тим, испишаа историја за македонскиот мотоспорт и на овој шампионат го освои бронзениот медал.

„Огромна чест и задоволство е да се натпреваруваш на ваков шампионат, а уште поголема е кога ќе освоиш медал од истиот! Истовремено сум многу среќен и горд што заедно со мојот тим успеавме да испишеме историја во Македонскиот мотоспорт и што вложениот труд испливува на површина. Овој бронзен медал нас е силна мотивација за идните планови и цели“, вели Христијан Бузалковски.

Со „Прајс гивинг серемони“ се заокружи 2023 година, односно доделените награди се за цела претходна сезона, која за Христијан беше подеднакво напорна и плодна.

Христијан за овие десет години активно натпреварување, ја претставува Македонија во најдобро светло во овој спорт, и покрај сите предизвици гордо го носи епитетот „трикатен БМУ шампион“.

Македонија го доби својот прв награден мотоциклист на европски шампионат, а голема е веројатноста дека во иднина ќе го има и првиот европски или светски шампион.

Претходна вестПослаб земјотрес регистриран во Македонија
Следна вестСовет на Скопје на нова седница изгласа субвенции за ЈСП „Скопје“