Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Брисел

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во понеделникот во Брисел, објави во вторникот каналот Телеграм на групата. Тие соопштуваат дека еден од нејзините борци го извршил нападот во кој загинаа две лица.

Човекот осомничен дека застрелал двајца шведски фудбалски навивачи и ранил друг во Брисел е 45-годишен Тунижанец чие барање за азил било одбиено во 2020 година, но белгиските власти велат дека тој продолжил да живее илегално во Белгија.

Претходна вестСтранска компанија поврзана со „Џевахир“ го купи ФК Работнички за 600.000 евра
Следна вестБајден мораше да ја откаже средбата со египетскиот и палестинскиот лидер