Комисијата за заразни болести препорача задолжително носење маски во здравствените установи

Македонската Комисија за заразни болести препорача да се воведе задолжително носење маска во здравствените установи. Имено, Д-р Злате Мехмедовиќ кој е портпаролот на Комисијата денеска информираше дека на состанокот на која се дискутирало за состојбата со коронавирус, била донесена една препорака – задолжително носење на маските во здравствените установи.

-Целта е да се минимизира пренесување на заразата во здравствените установи. Таму имаме групи кои може да бидат зафатени со тешка слика од Ковид вирусот кој може да се јави и летарен исход, изјави д-р Злате Мехмедовиќ на прес конференција.

Инаку, ова следи по појавата на подваријантата на коронавирусот, Ерис, во околните земји, но и зголемениот број на ковид-случаи во Србија.

Препораката ќе се достави до Министерството за здравство.

Претходна вестПриведен скопјанец, со товарно возило превезувал мигранти од Ирак
Следна вестМинистерката Тренчевска се сретна со пензионерите: Работиме на измени на законот…