Мицкоски: Владата за 6 години потроши повеќе од 25 милијарди евра, а од ветеното ништо не испорача

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се осврна денеска на сработеното од власта. При посетата на Сртумица тој рече:

-Oд 2018 година или за 6 години потрошија повеќе од 25 милијарди евра. Граѓаните треба да ги прашаме што видоа, што е направено со овие пари, колку километри автопат е направен, освен тоа што беше речиси готово и само го финишираа. Гледате што се случува за автопатот во делот Кичево – Охрид, застој целосен, и на отворена сцена имаме политички и криминални калкулантства. Најавија проект, потрошија повеќе од 200 милиони евра, буквално ниту една шајка не заковаа, од ветеното ништо не испорачаа, истакна тој.

Мицкоски укажа дека не е направено ништо ниту во Струмица каде што многу ветуваа.

-Се сеќавам на индустриската зона Сачево, појдете да видите дали од најавените десетици инвестиции, дали еден темел е ставен. Ние сме подготвени сериозно да ја трансформираме Македонија, рече Мицкоски.

Претседателот Мицкоски укажа дека партијата има јасен план што да се направи и во овој регион, како и во целата држава.

-Ние имаме јасен план, а тие потрошија многу пари и ништо не испорачаа, сѐ помал е лимитот за изработка на големи суштински проекти. Но, ние треба првин основните да ги реализираме затоа што граѓаните имаат потреба од основни работи, рече Мицкоски.

Претходна вестВо Гостивар одбележани 100 години од раѓањето на херојот Чеде Филиповски – Даме: Имаше неизмерна храброст за јуришање во сите борби
Следна вестВремето денес променливо облачно со засилен ветер