МВР вчера во Скопје санкционира 258 возачи

Министерството за внатрешни работи, МВР, во текот на вчерашниот ден (25 декември) на територијата на град Скопје изрече вкупно 258 мерки, меѓу кои 16 за возење без возачка дозвола, 9 за некористење на сигурносен појас, 19 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 за користење на мобилен телефон и 8 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло). Изречени се и 84 мерки за непрописно паркирање, а 76 возила се подигнати со специјално возило „пајак“. За неносење на заштитна маска изречени се 23 санкции, соопштија од МВР.

Само во Општина Центар се изречени вкупно 130 мерки од кои 8  за возење без возачка дозвола, 7 за нерегистрирани возила, 7 за минување на затворен сигнал – црвено светло и 11 за зборување на мобилен телефон.

Од МВР најавуваат засилени сообраќајни контроли и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Претходна вестОблачно со повремен дожд и умерен јужен ветер
Следна вестПолицијата растури забава во викендичка во Волково, пронајдена е и дрога