Нашиот Калин „скокна“ 46 места на АТП листата

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски оствари скок од 46 позиции на АТП листата. Ивановски на турнирот во Куршумлиска бања ја освои титулата во двојки, додека во поединечна конкуренција играше финале каде што беше поразен од Келемен Табур со 4:6, 6:4 и 2:6.

Со освоените бодови на овој турнир Калин се наоѓа на 413 место и ова е негов најдобар ранкинг.

Со оглед на формата на Калин Ивановски може да се очекува рекорден пласман на светската ранг листа.

Претходна вестПак прегазен пешак во Скопје, со тешки повреди однесен на Клиника
Следна вестВласта сега ќе се задолжува и кај граѓаните, во јуни ќе издава Граѓанска обврзница за да собере 50 милиони евра