Ова се најскапите градови за живеење во Германија

Трошоците за живеење во Минхен се највисоки во Германија и се 38 отсто повисоки отколку во областа Фогтланд на другиот крај од скалата, објавија германскиот Економски институт и Федералниот институт за истражување во градежништвото, урбанизмот и просторниот развој. Потоа следува Штутгарт како најскап град, а Лер е најевтин. Кога ќе се вклучат трошоците за домување, живеењето во градот Минхен е 25,1 отсто поскапо од германскиот просек.

Следува округот Минхен со 16,7 отсто повисоки трошоци, Франкфурт (15,9 отсто) и Штутгарт (14,8 отсто). Областа Фогтланд е 9,5 отсто под националниот просек, исто како и Грајц. Следува Герлиц (9,4 % подолу), како и градот Пирмасенс и областа Залцландкрајс со 9,3 % под просекот.

Исто така, особено е скапо во популарните станбени области, на пример, на работ на Алпите или езерото Констанца. Источните сојузни држави, од друга страна, со исклучок на Берлин и неговата околина, имаат тенденција да бидат значително поевтини од националниот просек.

Ова важи и за одредени области во центарот и северозападниот дел на Германија, западно од Франкфурт и на далечниот север и исток од Баварија. Пресметките се базираат на речиси 24 милиони показатели за податоци.

Претходна вестВо крушевско Норово фрлен запален тврд предмет кон училиште, повредено дете
Следна вестЈСП треба да вози по скопските улици, а не по нервите на скопјани