Починале 20 пациенти од вирусот, новозаразени се 815 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2664 тестирања, а регистрирани се 815 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-329, Куманово-37, Дебар-1, Штип-26, Прилеп-46, Тетово-51, Струга-28, Велес-24, Битола-52, Охрид-28, Кавадарци-31, Гостивар-36, Гевгелија-9, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево –1, Берово-5, Валандово-5, Виница-1, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-9, Неготино-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 396 оздравени пациенти од: Скопје-79, Куманово-27, Дебар-1, Штип-21, Прилеп-34, Тетово-29, Велес-20, Битола-37, Кавадарци-15, Гостивар-32, Гевгелија-10, Струмица-12, Крива Паланка-5, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-14, Пробиштип-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-4, Виница-4, Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-3 и Неготино-6.

Починати се 20 лица, осум пациенти од Скопје (76, 65, 84, 64, 71, 80, 51, 74), еден од Штип (82), двајца од Прилеп (68 и 72), еден од Струга (78), двајца од Велес (70 и 65), еден од Битола (84), еден од Кавадарци (68), двајца пациенти од Гостивар (64 и 89), еден од Струмица (63) и еден пациент од Берово (77). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77949, бројката на оздравени пациенти е 53345, на починати е 2274, а бројот на активни случаи изнесува 22330. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33643, активни 11956
• Куманово 4448, активни 622
• Дебар 586, активни 171
• Штип 3177, активни 412
• Прилеп 3914, активни 880
• Тетово 4587, активни 1009
• Струга 1896, активни 440
• Велес 2595, активни 652
• Битола 2849, активни 829
• Охрид 2196, активни 651
• Кавадарци 1863, активни 635
• Гостивар 3220, активни 720
• Гевгелија 1035, активни 318 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 176 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2142, активни 623
• Крива Паланка 562, активни 133
• Радовиш 576, активни 142
• Крушево 154, активни 70
• Кочани 1511, активни 280
• Пробиштип 424, активни 63
• Демир Хисар 227, активни 47
• Македонски Брод 209, активни 36
• Пехчево 128, активни 21
• Берово 468, активни 96
• Валандово 274, активни 60
• Виница 426, активни 103
• Делчево 641, активни 289 (178 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 181, активни 26
• Свети Николе 1008, активни 162
• Кичево 1500, активни 329
• Ресен 592, активни 169
• Неготино 917, активни 386 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2664 теста се преку: ИЈЗ-689, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-215, Биотек-167, МАНУ -184, Жан Митрев (Филип Втори)-162, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –37, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-66, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-64, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -830, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 379.229 тестирања на корона.

Претходна вестЗаев: Не знаеме веќе што треба да решаваме со Бугарија
Следна вестОблачно и магливо со температура до 11 степени