Полициски претреси кај лекари од Онкологија

Утринава полицијата прави претреси кај лекари вработени на Клиниката за Онкологија. Според првичните информации, претресите се вршат на повеќе локации во објекти на лица за кои постојат основани сомненија дека се дел од аферата „Дивои месо“. Неофицијално се дознава дека има и уапсени лекари.

Претресите се во склоп на истрагата која пред неколку месеци ја почна Јавното обвинителство. Станува збор за најголемата здравствена афера во која се вклучени вработени на Клиниката за онкологија, кои наместо да ги лекуваат пациентите, им давале физиолошки раствори, а лековите ги препродавале на црниот пазар.

Во септември обвинителството отвори предистрага, која до ден денес нема никаков епилог.

Претходна вестИсток – запад, лево – десно, СДСМ влезе во тесно
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Прв проект на Талат – паркирање на службениот „Мерцедес“ на плоштад за да пие кафе