Се отвора преминот Рафах, македонските државјани во Газа се на списоците за евакуација

Министерството за надворешни работи ја поздравува одлуката за отворање на граничниот премин Рафах, со што се овозможува евакуација на странските државјани, вклучително и петте државјани на Македонија.

Како што претходно информираа оттаму, нашите државјани кои се наоѓаат во Газа веќе се вклучени во списоците за евакуација и истото очекуваат наскоро да се реализира согласно околностите на терен и динамиката на евакуација, имајќи го предвид големиот број странски државјани во Газа кои се дел од оваа операција.

-Преку тесна и континуирана комуникација со надлежните институции на Египет и Израел како и со нашите државјани, Министерството за надворешни работи е непосредно и континуирано активно вклучен, со цел нашите државјани да бидат безбедно и навремено евакуирани, стои во соопштението од ресорот дипломатија.

Претходна вестОдрон целосно го запре сообраќајот на патот Делчево – Македонска Каменица
Следна вестНа 99 години добил 759 илјади евра на лотарија