Славјанка Петровска размислува да се кандидира за претседателка на СДСМ

Актуелната министерка за одбрана Славјанка Петровска размислува да се кандидира за претседателка на СДСМ.

-Но, конечната одлука ќе ја донесам откако ќе биде започната постапката, изјави Петровска за Фокус.

Таа вели дека сериозно размислува да се вклучи во трката за нов партиски лидер, откако Димитар Ковачевски најави внатрепартиски избори по дебаклот што го доживеа СДСМ на претседателските и на парламентарните избори.

Покрај неа, како што пишува најновиот број на неделникот „Фокус“, како можни претседателски кандидати на СДСМ се споменуваат и Зоран Заев, Стево Пендаровски, Оливер Спасовски, Венко Филипче…

Претходна вестЕвгениј Поп Ацев примен во Интернационалната „Куќа на славните“ во маратонско пливање
Следна вестМицкоски – Дрекслер: Заложбите на владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, забрзан економски развој и борбата против криминалот и корупцијата