ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Оливер Спасовски

Кривична пријава против поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска поднесе ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот на оваа опозициска партија Игор Јанушев на прес-конференцијата рече дека Спасовски е лично и директно одговорен за хаосот со личните документи. Најголемата опозициска партија очекува од Јавното обвинителство да ја прифати кривичната пријава и да отвори истрага за Спасовски.

-Спасовски во својство на министер за внатрешни работи во период од околу две ипол години издавал лични документи кои што знаел и бил свесен дека нивната важност нема да биде во рок отколку што е ставен во документите туку истите ќе престанат да важат на 12.02.2024 година. Имено, тој овој период од 12.02.2019 па се до средината на 2021 година тој свесно и директно раководејќи со Министерството за внатрешни работи кои што впрочем ги издаваат овие документи нанесува штета на десетици илјади граѓани. И таа штета е и материјална и нематеријална штета, рече Јанушев.

Оваа кривична пријава, тој вели дека се заснова на прекршување на членовите 353 став 1 и 353-в став 5 од Кривичниот закон.

-Апелираме и очекуваме дека новоизбраниот Јавен обвинител на Република Македонија ќе покаже дека е професионалец, а не дека е продолжена рака на власта во заминување на СДС и ДУИ, рече Јанушев.

Кривична пријава против поранешниот министер вчера поднесе и движењето ЗНАМ на Максим Димитриевски.

Претходна вестБркотница низ Скопје: 26 годишна девојка удрила полицаец со автомобил бегајќи од претреси за дрога
Следна вест24-годишна скопјанка и 52-годишен маж загинаа во вчерашната сообраќајка на патот Штип-Кочани