Во Скопје хоспитализирани 29 нови пациенти, а пуштени се 30, кои оздравеле од коронавирус

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 29 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 370 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие на интерните клиники имало 10 приеми, и тоа по еден пациент бил хоспитализиран на Клиниката за гастроентерохепатологија, на Клиниката за неврологија, на Клиниката за нефрологија и на Институтиот за ТБЦ. Тројца болни се примени на Клиниката за дерматологија.

Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 8 нови приеми на пациенти и 11 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 30 оздравени пациенти.

Во моментот на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија – 19 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 25 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментот се сместени 14 пациенти, на Клиниката за очни болести – 4 пациенти, а на ОРЛ – 12 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 17 пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 105 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 126 пациенти, а на Иститутот за белодробни заболувања кај децата во Козле има 30 пациенти.

Вкупно 370 пациенти потврдени и сомнителни на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите е на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминатите денови е намален и утрово до 8 часот имало 120 слободни места, а се очекува во текот на денот, по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка.

Претходна вестЈСП „Скопје“ на 6, и 7 јануари ќе вози по неделен возен ред
Следна вестФК Вардар остана без директор, Самоил Симев си поднесе оставка