Започна копнената офанзива во Газа

Израелските копнени сили извршија релативно голем упад во Појасот Газа во текот на ноќта, јавува „Ројтерс“, повикувајќи се на израелското воено радио. Операцијата имала за цел да се нападнат позициите на Хамас, соопшти радиото, и наводно била поголема од претходните копнени напади.

Израелските одбранбени сили (IDF) го потврдија нападот во северниот дел на Газа и изјавија дека тоа е подготовка за следните фази од битката.

– Тенкови и пешадија на ИД нападнаа бројни терористички ќелии, инфраструктура и бази од кои се лансираат противтенковски ракети. Армијата се врати на територијата на Израел по нападот, објави ИД на социјалните мрежи и прикачи видео од копнената операција.

Воените видеа покажуваат оклопни воени возила како ја преминуваат песочната гранична зона, булдожери, тенкови пукаат гранати и експлозии во близина или среде оштетените згради.

Претходна вестАко се намалуваат возните линии, се намалува ли и бројот на директори во железницата?
Следна вестМото клуб „Вепар“ организира бавна трка: Победник е оној кој ќе биде последен!