Затворен локал во Петровец што не ја почитувал забраната за работа по 18 часот

Скопската полиција, вчера, за време на првиот ден од завраната за работење на угостителските објекти по 18 часот, во соработка со Државниот пазарен инспекторат, извршила контроли во 257 угостителски објекти.

Како што информираат од МВР, при контролите констатирано било непочитување на работното време во локал на подрачјето на Петровец.

Со ова, сопственикот на локалот М.З., од село Петровец сторил кривично дело по член 206 од Кривичниот законик.

Од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот е затворен, а М.З. бил приведен во полициската станица Гази Баба.

Претходна вестУапсени двајца скопјани
Следна вестСтоилковски: Шилегов плаќал по 50.000 денари месечно за правни совети од неговата адвокатска фирма