Азар: Секое лето поради пивото ставав по четири-пет килограми

Азар, во 2015 година беше прогласен за најдобар фудбалер во Англија, а беше и најдобар играч на Лил, во сезоните 2010/2011 и 2011/2012. Кариерата ја заврши со 623 одиграни натпревари, 167 гола и 157 асистенции.

Азар беше гостин во подкастот на Џон Оби Микел, поранешен соиграч од Челзи и поранешен играч од средниот ред на Нигерија. Поранешната белгиска ѕвезда меѓу другото проговори и за приказните според кои неподготвен и со вишок килограми доаѓал на подготовките на Реал.

– Точно е. Секое лето ставав четири или пет килограми. Мислев дека можам да правам што сакам во слободното време, откако десет месеци годишно го држев своето тело на највисоко ниво додека луѓето ме удираат.

Не барајте од мене ништо за време на мојот одмор. Уживам да бидам со семејството и да одам на плажа, не барајте од мене да трчам тие три-четири недели. Можам да играм фудбал на плажа со децата, нема проблем, но не барајте од мене да трчам, изјави Азар.

Белгиецот се осврна и на својата кариера и начинот на кој функционирал.

-Погледнете ја целата моја кариера, во првиот месец од сезоната размислував само дека тоа е почеток, загревање, а потоа од септември до октомври летав по теренот, бидејќи ми требаше време да го доведам телото и умот во најдобра состојба.

Но да, точно е, се враќав од одмор со пет килограми вишок. Сакам да поминувам време со семејството и пријателите. Ако ми понудиш нешто да јадам, ќе прифатам. И да не ми се допаѓа, ќе го јадам. Јас сум Белгиец, ние сакаме пиво бидејќи мојата земја ги има најдобрите пива во светот. Не пиев секој ден, тоа не е точно, но едно или две по одигран добар натпревар, тоа да, вели Азар.

Познатиот екс-фудбалер смета дека короната целосно го изврлила од колосекот.

-Тогаш немав среќа. Бев во Далас на операција на глуждот, а потоа се вратив во Мадрид и изби почна ковидот. Два ипол месеци ковид, дома бев сам, без физиотерапевт со кој требаше да работам на рехабилитацијата. Сè правев сам. Кога би можел да сменам нешто од тоа време, би онел дома физиотерапевт. Тоа ми беше неопходно, бидејќи сакав повторно да играм на највисоко ниво… Вака, кога се беше готово, кога се вратив на теренот… Го туркав телото до крај, но глуждот едноставно не беше ист. „Искршив“ се таа сезона. Остатокот од приказната го знаете, кажа Азар.

Тогаш Зинедин Зидан сè уште беше тренер на Реал, набрзо беше заменет од Карло Анчелоти. Азар во кариерата работеше и со Жозе Мурињо, Рафаел Бенитез, Маурицио Сари, Гус Хидинк… Но, секогаш ќе памети еден тренер …

– Најдобро играв под водство на Антонио Конте. „Тренинзи цела недела. Ги сакав само саботите. Ќе излезев да уживам, морав. Знаев: од утре повторно тренинзи. Тоа беа моите 90 минути уживање. Морам да направам нешто. Остатокот од неделата трениравме и зборувавме за тактиката“, вели Азар и потоа на Оби Микел му откри кој бил најталентираниот фудбалер со кого тренирал и играл.

-Во Реал играв со најдобрите во светот. Лука Модриќ, Карим Бензема, тоа е врвот на листата. Кога ќе се каже Кевин де Брујне, тој исто така е на врвот на листата. Френк Лампард, Хуан Мата, сите тие се на самиот врв. Но, единствениот што ме натера да кажам „Вау“ е Гаел Какута. Ме прашавте кој е најголемиот талент, а Какута убедливо е број еден, убедливо. Неверојатен талент, заврши Азар.

Претходна вестИнспекции во градинките, не смее да има невакцинирани деца, порача Велковски
Следна вестМакедонскиот пасош без ,,Северна” се употребува во Германија, Швајцарија, Албанија, вели Тошковски