Два пати во рок од седум дена ограбил иста обложувалница, побаран притвор за 31-годишник

31-годишник во рок од една недела на два пати ограбил иста спортска обложувалница. За него од страна на Јавниот обвинител о побаран притвор.

– Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ограбил спортска обложувалница. Осомничениот 31-годишник, во два наврати на 1 и на 7 ноември, со употреба на сила и закана кон вработените кои во моментот биле на смена, ограбил иста спортска обложувалница. Првиот пат одзел 98.987 денари и избегал, а вториот пат од сефот одзел 244.470 денари, информираат од Обвинителството.

Бидејќи постои опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците/оштетените и веројатност осомничениот да го повтори делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Претходна вестГрад Скопје: Започнува реализација на системот за Брз автобуски превоз
Следна вестНов остров исплови од морето