Две години од почетокот на руско-украинската војна

Две години од почетокот на војната во Украина, нема изгледи за преговори за пробив, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин, охрабрен од ерозијата на западната поддршка за Киев, се подготвува за долг конфликт.

2024 година ќе биде уште една година на војна, бидејќи Украина е решена да продолжи да се бори за враќање на територијата, додека Путин ќе биде задоволен само со целосното предавање на Киев, велат аналитичарите и дипломатите.

Путин можеби сигнализираше во овомесечното интервју со десничарскиот американски водител на ток-шоу Такер Карлсон дека Русија е заинтересирана за преговори, но тоа би било толку многу според сопствените услови на Москва што Киев нема да ги прифати таквите разговори.

– Не гледам дека ќе има некакви преговори во скоро време. Нема ништо за што можат да преговараат, рече Фјодор Лукјанов, шеф на Тинк-тенкот за надворешна и одбранбена политика поврзан со Кремљ во Москва.

Додека зимата 2022 година беше понижувачка за Путин, кој не успеа да го заземе Киев за неколку дена, тој сега се прегрупира и изгледа повторно засилен од неуспешната контраофанзива на Украина, изгледите за враќање на Доналд Трамп во Белата куќа на претседателските избори во ноември и подемот на екстремната десница во Европа.

– Зарем не би било подобро да се преговара со Русија? Путин му рекол на Карлсон, барајќи од САД да разговараат за договор што ќе и овозможи на Москва да контролира 20 отсто од територијата на Украина.

Како симболична добивка за Москва, источноукраинскиот град Авдиивка падна во рацете на руските војници минатата недела по повеќемесечна битка.

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, ја повтори долгогодишната позиција на Киев дека не се можни преговори додека Русија не се повлече од окупираните територии.

– Во секој друг случај, преговорите се невозможни, изјави Подољак за АФП.

Претходна вестФудбалерките закажаа две контроли со Грузија
Следна вестХеројот Христо Узунов ја сметал Македонија за втората мајка, а пред смртта порачал – идејата ќе биде постигната