Јокиќ пак испиша историја во НБА

По убедливата победа во првиот натпревар од НБА плеј-офот, кошаркарите на Денвер забележаа нова победа во вториот натпревар, поразена е Минесота со 122:113. Никола Јокиќ на овој меч запиша 27 поени, 9 скока и 9 асистенции.

Најефикасен во тимот на Денвер беше Џамал ​​Мареј со 40 поени.

Она што треба да се напомене е дека Никола го одигра својот 50-ти меч во плеј-офот во кариерата и со тоа ја испиша историјата на НБА.

Имено, Јокиќ во 50 плејоф натпревари во НБА оствари просечен учинок од 25 поени, 10 скока и 5 асистенции и е единствен со оваа статистика.

Претходна вестМистериозен блесок се појави на небото над Киев
Следна вестЈСП „Скопје“ утре ќе вози по неделен возен ред, Жичарницата ќе работи вообичаено