Лидерот на СИРИЗА од денеска во војска

Претседателот на грчката опозициска партија СИРИЗА Стефанос Каселакис од денеска ќе го отслужува воениот рок, но само 20 дена, а останатиот период ќе го откупи, нешто што како опција го овозможува соодветниот грчки закон, јави дописничката на МИА од Атина.

Каселакис е распореден во касарна во градот Тива на 90 километри од Атина.

Со оглед на тоа дека воениот рок е задолжителен во Грција, а 36-годишниот Каселакис подолг период живееше во САД, сега по враќањето во земјата има обврска да го отслужи.

За грчките граѓани со наполнети 33 години, законот дозволува да отслужат 20 дена, а останатиот период да го откупат и чини 810 евра за секој месец, нешто што ќе го стори лидерот на СИРИЗА.

Претходна вестКазни за 167 возачи во Скопје
Следна вестЦУК: Само еден пожар на отворено, 2.032 повици на 112 во последното деноноќие