Македонија ги доби ривалите за Дејвис Купот

Македонската тениска репрезентација ги доби ривалите во Дејвис Купот или поточно за битките во Третата Европска зона во Улцињ.

Нашата селекција предводена од Горан Шевченко и тенисерите Димитар Грабул, Шендрит Деари, Берк Бугариќ и Амар Хусеиновиќ ќе ги одмерат силите со Словенија (носител) и Црна Гора (домаќин).

Прв наш ривал ќе биде Црна Гора на која најдобро рангиран играч им е Резарт Чунгу.

Во Б групата пак се сместени Кипар, Молдавија, Азербејџан и Косово.

Претходна вестДел од Ѓорче Петров денеска без струја
Следна вестНема подолги задржувања за влез и излез од државата