Македонците нема да може да влезат во ЕУ до септември

На македонските граѓани, како и на оние од земјите од Западен Балкан, нема да им биде дозволен влез во земјите од Европската унија до септември.

Оваа одлука е потврдена денеска од амбасадорите на земјите членки на ЕУ, јави дописникот на „Н1“ од Брисел.

Оценката на амбасадорите е дека епидемилошката состојба во земјите од Западен Балкан е доволно лоша, поради што, само се потврди претходната одлука. Иако во претходниот период одлуките за тоа кои земји остануваат вон ЕУ се донесуваа на секои две недели, денешната одлука е за период од еден месец, до септември.

Промена на оваа одлука може да има за земји со драстично подобрување на епидемиолошката состојба.

Претходна вестПромоција на првенчето на младиот писател Денис Бојаров, вечерва во МКЦ
Следна вестЕдногодишно дете е заразено од коронавирус во Битола, еве ги деталите