Нов црн рекорд: 364 новозаразени од вирусот

Бројот на новозаразени од вирусот расте. Во текот на последните 24 часа во Македонија се регистрирани нови 364 случаи на ковид-19. Ова пред малку го соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција.

Министерот истакна дека во моментов има и најголем број на хоспитализирани пациенти позитивни на ковид-19 од јуни до сега.

За потсетување вчера имаше 317 новозаразени што беше рекорден број за еден ден во Македонија.

Филипче во моментов најавува нови мерки во борбата со вирусот.

Претходна вестПовредени 60-годишна жена и во малолетник, ги удрило возило
Следна вестФилипче: Забрана за групирање по 22 часот, задолжително носење маска секаде на отворено…