Нови 536 случаи на корона вирус, починаа 15 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-213, Куманово-18, Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-6, Кичево-2, Ресен-5, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од: Скопје-248, Куманово-83, Дебар-7, Штип-28, Прилеп-50, Тетово-30, Струга-32, Велес-17, Битола-25, Охрид-30, Кавадарци-41, Гостивар-27, Гевгелија-12, Струмица-20, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-24, Пробиштип-1,Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Валандово-7, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-8, Кичево-17, Ресен-4 и Неготино-7.

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447, на починати е 2503, а бројот на активни случаи изнесува 19379. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35961, активни 11333
• Куманово 4743, активни 537
• Дебар 630, активни 115
• Штип 3304, активни 243
• Прилеп 4231, активни 553
• Тетово 4765, активни 847
• Струга 2039, активни 322
• Велес 2767, активни 482
• Битола 3037, активни 546
• Охрид 2423, активни 576
• Кавадарци 2121, активни 543
• Гостивар 3381, активни 548
• Гевгелија 1166, активни 291 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2306, активни 604
• Крива Паланка 625, активни 126
• Радовиш 621, активни 111
• Крушево 166, активни 73
• Кочани 1594, активни 216
• Пробиштип 447, активни 44
• Демир Хисар 235, активни 38
• Македонски Брод 218, активни 26
• Пехчево 155, активни 31
• Берово 500, активни 52
• Валандово 313, активни 62
• Виница 445, активни 60
• Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 17
• Свети Николе 1042, активни 100
• Кичево 1568, активни 219
• Ресен 644, активни 140
• Неготино 1018, активни 317 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1662 теста се преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-75, Авицена-195, Биотек-140, МАНУ -108, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –24, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-4, Инфективна клиника-3, ГАК-12, Синлаб-23, Ремедика-9, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -584, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.

Претходна вестПриведен македонски државјанин што убил две жени во Тирана
Следна вестАлиоски се најде во тимот на неделата во Премиер лигата