Потврдени 89 новозаразени од вирусот- повеќето во Скопје и Штип, починале 7 пациенти

Во последните 24 часа во Македонија се направени 727 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу од случаите се регистрирани во Скопје – 35 и Штип – 27. Останатите се во: Куманово 12, Прилеп 1, Тетово 7, Гостивар 1, Струмица 1, Кочани 4 и Свети Николе 1.

-Во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово, 54 години, се наведува во информацијата.

Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти. Оздравени пациенти се регистрирани во: Скопје 2, Прилеп 12 и Велес 3.

-Досега во земјата се направени вкупно 30302 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се 3 позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје, се наведува во соопштението.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2315, бројката на оздравени пациенти е 1569, на починати е 140, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.

Претходна вестЗаев е упорен: Избори ќе има на 5 јули
Следна вестЗаев: Зeкири се заразил на ифтарска вечера кај брат му; Зекири: не сум бил на таква вечера