Семејството Хернандез има 17 деца: Ова е нивната приказна

Пети и Карлос Хернандез од Северна Каролина никогаш немале намера да имаат толку многу деца, велат тие, но не веруваат во употреба на каква било контрацепција, па сега имаат 17 деца. Пети Хернандез (40), сопственичка на компанија за чистење, живее во Северна Каролина со нејзиниот сопруг и деловен партнер Карлос (39) и нивните 17 деца.

-„Пети, повторно се вративте“! – извика медицинска сестра кога Пети пристигна во породилното одделение. Но, тоа не беше нејзиното второ бебе. Со шест момчиња и 10 девојчиња, тоа беше нејзиното 17-то дете.

Растејќи со двајца браќа и сестри, таа отсекогаш сакала да биде мајка, па веднаш по средбата со Карлос во црквата во 2006 година, почнала да се обидува да има деца. Ѝ требаа две години да забремени со својот прв син Карлос Јуниор, кој сега има 14 години, а кога се венчаа во 2010 година, веднаш го добија него.

-Но после тоа едноставно не престанав, вели Пети.

По Карлос дојде Кристофер (13), потоа близнаците Карла и Кејтлин (12), потоа ги пречекаа Кристијан (11), Селест (10), Кристина (9), близнаците Калвин и Кетрин (8), Керол (6), близнаците Кејлеб и Керолин (5), Камила (4), Шарлот (3), Кристал (2) и Клејтон (1).

– Моите бремености и пораѓања на почетокот беа лесни, но сега кога созраав се е малку потешко. Мојата неодамнешна бременост беше најтешка. Бев исцрпена и секој ден беше предизвик. Се породив на 26-ти февруари годинава, по породување кое траеше 16 часа, вели таа и додава дека Карлос никогаш не ја оставил, ја поддржувал и охрабрувал.

Претходна вестПролетно чистење на езерцата и каналите во Градскиот парк
Следна вестДрачево доби спортско-рекреативен комплекс “Теодор Стојановски-Тоше”