Шкендија само со реми во Струга, Ренова на врвот на табелата

Ренова оствари убедлива 5:2 победа над Брегалница во осмото коло на Македонската прва лига, за барем привремено да избијат на првото место на табелата, додека во дербито во Струга, домаќините пропуштија водство за 1:1 реми со шампионот Шкендија.

Работнички пропушти шанса да се израмни со Ренова на првото место со 17 поени, откако Пелистер во финишот на натпреварот извлече 1:1 реми на „Градски“, додека Македонија Ѓорче Петров загуби третпат едноподруго, откако во Кавадарци Тиквеш доминираше 3:0 победа.

Попладнево во 18.30 часот во дербито, Академија Пандев го пречекува тимот на Шкупи.

ПРВА ЛИГА, 8.КОЛО

Борец – Скопје 0:2

Работнички – Пелистер 1:1

Ренова – Брегалница 5:2

Струга – Шкендија 1:1

Тиквеш – Македонија ЃП 3:0

Академија Пандев- Шкупи 18.00 ч.

Претходна вестРегистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица
Следна вестСе преврте чамец во Козјак, се трага по маж кој потонал во езерото