Со крос мотор преку Танушевци сакал да избега за Косово, полицијата го притвори

Вчера, полициски службеници од Одделот за специјални операции при Бирото за јавна безбедност, од полициски хеликоптер во атарот на село Танушевци забележале лице кое се движело со крос мотор од село Арачиново кон Косово, известува Министерството за внатрешни работи (МВР).

Службеници од СВР Скопје му направиле знак на лицето да запре, но тоа продолжило да се движи, па биле преземени дополнителни мерки за негово запирање и притворање.

-Од МВР утврдиле дека лицето е 29-годишниот Б.С. од Витина, Косово, за кого е распишана меѓународна потерница од Косово за кривично дело „учество во странска војска“, велат од МВР.

Претходна вестГори Шара во атарите на селата Дебреше и Здуње
Следна вестВласта да даде отчет, а не само нови (стари) ветувања!