Сончево со умерена облачност и ветер

Силното утринско сонце најави топol ден во Скопје. Метеоролозите најавуваат дека сончево ќе биде со текот на целиот ден со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 33 степени.

Во останатите делови од Македонија ќе дува умерен ветер од северен правец. Попладне претежно во северните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне од 29 до 35 степени. УВ=8