Тешко повреден малолетен пешак

Тешко е повреден малолетен пешак во сообраќајна незгода што се случила вчера на регионалниот пат Липково-Арачиново.

МВР соопшти дека на 02.06.2022 околу 14.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионален пат Липково – Арачиново, во с.Матејче, општина Липково, патничко возило „форд фиеста“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Р.И.(24) од с. Виштица, општина Липково, удрило во малолетен пешак од с. Матејче.

-Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Општа болница Куманово. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово, се наведува во информацијата.