Судењето на Максим Димитриевски закажано два дена пред стартот на изборната кампања

Судот во Куманово за 2. април закажа почеток на судењето на Максим Димитриевски, поради злоупотреба на службената положба.

Димитриевски е кандидат за претседател на државата, а обвинет е по кривична поднесена од двајца бизнисмени од Куманово, затоа што не го потпишал барањето за комуналии за изградба на згради во центарот на Куманово. Со тоа двете фирми пријавиле предизвикување на штета во висина од 55.000 евра.

Димитриевски кажа дека двете фирми биле блиску до СДСМ, а овој случај го нарече „политички реваншизам“.

Претходна вестТркало испадна од автобус и усмрти жена, бизарна несреќа во Белград
Следна вестМЗТ убедлив против ТФТ за пробив на втората позиција во АБА 2