Украина бара од ЕУ што поскоро да ги воведе новите санкции против Русија

Киев ја повика Европската унија што е можно поскоро да го подготви единаесеттиот пакет санкции против Русија за нејзината инвазија на Украина.

Портпаролот на МНР, Олех Николенко, изјави дека Киев е благодарен за досегашните мерки кои Брисел ги усвои, но дека десеттиот пакет, усвоен минатиот месец, не влијае на рускиот нуклеарен и ИТ сектор.

„Факт е дека Русија сè уште има пристап до огромни финансиски и технолошки ресурси“, рече Нихоленко, проценувајќи ја нивната вредност на стотици милиони долари.

Затоа, ова не е време да се намали притисокот од санкциите додека војната продолжува во срцето на Европа, рече тој.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, минатиот месец изјави дека Унијата ќе продолжи да воведува санкции кон Москва „се’ додека е потребно“.

Десеттиот пакет воведе построги ограничувања за извоз на стоки со двојна употреба, како и мерки против субјектите кои поддржуваат војна, шират пропаганда или снабдуваат беспилотни летала во Русија.

Рускиот нуклеарен сектор не е вклучен во десеттиот пакет поради противењето на некои од земјите-членки.

Претходна вестДенешните дојави за бомби се лажни
Следна вестМалолетничка избегала од дома