ВМРО-ДПМНЕ: Државната ЕСМ предизборно ќе вработува речиси 550 лица

Веќе еден месец сме сведоци на зачестени огласи за вработување во јавната администрација. Власта не планира да запре со вработувањата во очи избори, мислејќи дека така ќе купи глас повеќе, а всушност купува партиски мир. Државната ЕСМ предизборно ќе вработува речиси 550 лица, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Според огласите за работа кои се објавени во дневните весници ЕСМ има потреба од нови 460 вработени, вели ВМРО-ДПМНЕ. Нешто над 50 работници се потребни во ТЕЦ Осломеј и дваесетина нововработени во Хидроелектраната Црн Дрим кои исто така се под државните електрани. СДС и ДУИ создаваат нездрава атмосфера во институциите полнејќи ги со партиски кадри пред избори.

Најголемиот број на вработувања кои ги реализира власта пред избори се со цел поткуп за гласање. По 7 години владеење ли се сетија дека на преполната државна администрација и треба кадар за работа? Зошто тоа не го остават за после изборите ако толку е неопходно? Власта забегува со крадење и дивјачко однесување, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Ваквото однесување ќе биде жестоко казнето од страна на народот, тврдат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестКавадарчанец одбива помош ако не се спасат и неговите кучиња
Следна вестМакедонките Илина и Ева Соколовски освоија злато, сребро и бронза на интернационален натпревар по ритмичка гимнастика