ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи пред семејните вработувања на функционерите на ДУИ во М-НАВ затоа што се плаши

Ковачевски молчи пред семејните вработувања на функционерите на ДУИ во М-НАВ и шерифското однесување, затоа што се плаши дека нема да добијат поддршка на претстојните избори од ДУИ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Семејствата на функционерите на ДУИ се тие кои го окупирале М-НАВ за плата од неколку илјади евра месечно, додека илјадници граѓани, вклучително и Албанци, заминуваат од Македонија поради бесперспективноста и киднапираната држава.

– Димитар Ковачевски уште еднаш потврди дека е домазет во неговата влада. Скандалот со М-НАВ и упадот на групата на Беким Незири во објектот за контрола, во време кога над Македонија прелетувале десетици авиони, за Ковачевски е обична „семејна расправија“. За оваа Влада на ДУИ и СДС физичка пресметка во контролна кула е вообичаено кошкање, а во секоја нормална држава би било чин на насилство рамно на загрозување на воздушниот сообраќај. Ковачевски и СДС се тотални измеќари на Мала Речица. Новиот страв на Ковачевски е дека доколку нешто им преречат за овој скандал во М-НАВ, ДУИ може да не ги земе заедно на пратенички листи или ќе им одбие поддршка на претседателскиот кандидат. Затоа се спремни да го голтнат и ова шерифско однесување, исто како и многуте пред тоа, и да молчат исто како што молчат и за вработувањата во оваа институција на снаата на Артан Груби, сестрата на Бујар Османи, двајца зетовци и еден син на Ејуп Алими, пријатели на Артан Груби итн. Ковачевски без срам коментира други, а молчи за роднините до трето колено кои функционерите на ДУИ ги ухлебиле во М-НАВ.

Семејствата на функционерите на ДУИ се тие кои го окупирале М-НАВ за плата од неколку илјади евра месечно, додека илјадници граѓани, вклучително и Албанци, заминуваат од Македонија поради бесперспективноста и киднапираната држава, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат и дека никогаш не било полошо и поради тоа ова власт мора да си оди.

Претходна вестШто бидна со истрагата за грозоморната афера на Онкологија?
Следна вестКовачевски за вработувањата во М-НАВ: Еден бивш министер си ја имаше вработено бебиситерката во МНР