Здравствени специјализанти испратија писмо до Заев и Филипче, ги потсетија дека се заборавени

Подобрување на својот статус вчера побараа група лекари приватни – специјализанти со писмо упатено до премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче. Тие побараа зголемување на платите, платени дежурства и здравствено осигурување.

-Потребно е здравствено осигурување за сите приватни специјализанти при Медицинскиот факултет – Скопје. Недозволиво е во текот на една од најстрашната светска пандемија во 21 век, а веќе во најава и нова светска пандемија од мутиран вирус, дел од медицинскиот персонал што работи по ковид-центрите на Универзитетските клиники да биде здравствено неосигуран, се наведува во писмото.

Исто така, потенцираат тие, недозволиво е да не добиваат никаков финансиски надомест за работа во текот на 24 часа.

-Бараме и покачување на основната базична плата од 26.000 денари, на 32.000 денари на месечно ниво. Во текот на изминатите 3 години сиот медицински персонал што е под државна капа доби покачување на плата од политиката предводена од вас, а само ние како приватни специјализанти не добивме ниту денар покачување, се наведува во писмото.

Претходна вестКои се банките чии сопственици си купувале нивни акции со кредити од истите банки?
Следна вестПронајдени дрога и оружје кај татко и син