12 починати и 622 новозаразени од вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2452 тестирања, а регистрирани се 622 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-300, Куманово-29, Дебар-10, Штип-18, Прилеп-23, Тетово-9, Струга-3, Велес-19, Битола-19, Охрид-22, Кавадарци-29, Гостивар-7, Гевгелија-10, Струмица-16, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-18, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-2, Берово-19, Валандово-1, Виница-8, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-4, Кичево-7, Ресен-5 и Неготино-15.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 1689 оздравени пациенти од: Скопје-815, Куманово-6, Дебар-9, Штип-17, Прилеп-36, Тетово-121, Струга-25, Велес-58, Битола-48, Охрид-34, Кавадарци-27, Гостивар-60, Гевгелија-36, Струмица-152, Крива Паланка-11, Радовиш-17, Крушево -44, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-6, Пехчево-3, Берово-8, Валандово-4, Виница-9, Делчево-11, Кратово-3, Свети Николе-13, Кичево-34, Ресен-20 и Неготино-33.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (77, 64 и 54г), еден од Куманово (64г), еден од Дебар (75г), еден од Тетово (63г), двајца пациенти од Охрид (58 и 69г), еден од Гостивар (65г), еден од Крива Паланка (74г), еден од Радовиш (68г) и еден пациент од Неготино (54г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85328, бројката на оздравени пациенти е 65793, на починати е 2571, а бројот на активни случаи изнесува 16964. Од вчерашната статистика се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 36923, активни 10322
• Куманово 4836, активни 497
• Дебар 661, активни 123
• Штип 3346, активни 201
• Прилеп 4314, активни 420
• Тетово 4820, активни 706
• Струга 2069, активни 242
• Велес 2827, активни 402
• Битола 3096, активни 453
• Охрид 2514, активни 446
• Кавадарци 2222, активни 502
• Гостивар 3428, активни 456
• Гевгелија 1202, активни 235 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2360, активни 449
• Крива Паланка 649, активни 108
• Радовиш 633, активни 74
• Крушево 168, активни 30
• Кочани 1633, активни 181
• Пробиштип 457, активни 36
• Демир Хисар 239, активни 34
• Македонски Брод 223, активни 14
• Пехчево 159, активни 25
• Берово 531, активни 66
• Валандово 317, активни 44
• Виница 457, активни 58
• Делчево 677, активни 201(183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 195, активни 10
• Свети Николе 1048, активни 71
• Кичево 1597, активни 182
• Ресен 664, активни 123
• Неготино 1063, активни 253 (169 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2452 теста се преку: ИЈЗ-595, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-236, Биотек-194, МАНУ -118, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -171, лабораторија Лаор –60, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-52, Инфективна клиника-13, ГАК-0, Синлаб-33, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -757, УК Пулмологија со алергологија –9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 409.991 тестирања на Ковид-19.

Претходна вестУбаво: Општина Центар и оваа година продолжува со проектот „Нула глад“
Следна вестПо најавата за враќање на старото работно време, угостители: ние не бевме причина за нови кластери!