Градоначалник Курто Дудуш доби кривична пријава, за директори именувал лица кои не биле вработени во градинката

Кривична пријава против градоначалник на скопската општина Шуто Оризари денеска поднесе полицијата.

Во соопштението се наведува дека СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К.Д.(49), градоначалник на скопска општина, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата” по член 353 од Кривичниот законик.

-Во текот на 2020 и 2024 година пријавениот несовесно постапил во извршување на своите овластувања при спроведување на управна постапка и ги повредил законските прописи на начин што постапил спротивно на Законот за заштита на деца – член 126. Во 2020 и во 2024 година тој именувал директори на детска градинка лица кои е не биле вработени во градинката и покрај тоа што во законот се вели дека именувањето на вршител на должноста директор на детска градинка треба да се врши од редот на вработените во детската градинка, информираат од МВР.

Претходна вестВо Босна пронајдено петгодишно девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе
Следна вестАрсовска: Заканите на министерката за култура нема да поминат