„Кастрирај го бившиот“, во САД Денот на вљубените се слави на неконвенционален начин

Американско засолниште за животни нуди неконвенционален начин за прославување на Денот на вљубените. Кампањата се вика „Кастрирај го бившиот за Денот на вљубените“. За донација од 50 долари, секој што сака да се вклучи може да именува една од бездомните мачки во прифатилиштето по својот поранешен. После тоа, животното ќе биде кастрирано и пуштено назад во дивината.

Неконвенционалната кампања всушност има прилично традиционална цел – да се намали популацијата на мачки скитници во Њу Џерси. Идејата дошла до еден волонтер во прифатилиштето и добила доста голема поддршка од локалното население.

„Одговорот од нашата заедница, од луѓето блиски и далечни, беше неверојатен. Многу е интересно да се следат предлозите што ги испраќате. Најчестите имињата до овој момент се Џеф, Мајк, Иан и Тајлер“, рече директорот на засолништето Кен Сиерански. И додаде: „На овој начин ја крштеваме едната мачки скитници – дозволени се само мали имиња и прекари. Оваа мачка ќе биде стерилизирана или стерилизирана, вакцинирана и чипирана, а потоа – вратена во слобода“.

Претходна вестХитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар
Следна вестПожар во ,,Ист Гејт”: Вклучени алармите за тревога, наредена итна евакуација