Биткоинот достигна вредност од над 50 илјади долари

Биткоинот забележа дневна добивка од речиси 3% до 45.391 долари, според Coin Metrics, повлекувајќи ги акциите поврзани со крипто повисоко, дури и кога етерот лебдеше на рамна линија. Потегот на водечката криптовалута дојде откако акциите на New York Community Bancorp ги зголемија загубите во четвртокот.

Загриженоста за американските регионални банки е во корист на биткоинот уште од минатогодишната регионална банкарска криза, кога инвеститорите кои ја загубија довербата во банките се свртеа кон криптовалутата како заштита од неизвесноста.

Трговците исто така посочуваат дека акумулацијата на биткоин од страна на големите инвеститори, познати како „китови“, е зголемена во изминатите две недели, кога цената на криптовалутата беше заглавена под највисоките нивоа во декември и јануари.

– Она што се случува сега се чини дека големите инвеститори – китови, институции, други – собираат средства пред она што многумина веруваат дека ќе биде силен циклус на раст до крајот на годината, кажал Бартош Липински, извршниот директор на платформата за крипто тргување Cube.Exchange.

Во текот на изминатите две недели, просечниот дневен обем на тргување со биткоин падна за 29,6% во споредба со неделата, забележа JPMorgan во четвртокот, додека обемот на тргување со етер падна за 40%.

Акциите на крипто берзата Coinbase скокнаа за околу 9%.

Претходна вестСвети Кирил не го плашеле клеветите на германските свештеници, ја создаваше првата словенска азбука врз јужномакедонските говори од солунско
Следна вестСиндикати на пет универзитети бараат потпишување на колективните договори и прием кај Митрески