Ловџија падна во провалија кај Буковиќ и скрши нога, со хеликоптер на МВР пренесен во болница

Ловџија се повреди кај скопското село Буковиќ, на непристапен терен, по што е безбедно евакуиран и со хеликоптер на МВР се транспортира на Ургентниот центар, објави Центарот за управување со кризи.

-Сите ангажирани од Системот за управување со кризи и ловците реагирале добро и според најдобрите можности што ги имале при итната ситуација на непристапниот терен, соопшти ЦУК.

Ловецот Г.Ј. во ловечката кариера, многупати го поминал теренот при лов на диви свињи, но денес паднал во длабок дол со карпи и ја скршил десната нога, во пределот на потколеницата до долниот зглоб, на многу непристапен терен.  Не ја соблекол чизмата, за да ја држи постабилна скршеницата и веднаш ги побарал ловечките другари кои биле распрскани околу него на теренот при планираниот лов на диви свињи. Тие дошле на помош, но повредата била опасна, а теренот непристапен. Се јавиле на 112 во ЦУК – и Системот за управување со кризи за спасување бил покренат. Медицинската екипа за 20-ина минути стигнала на местото, но големиот висок планинки дол бил прооден само за искусни планинари и ловци. Имале околу 200 метри до повредениот ловец со скршеница, а не можеле да стигнат до него.

Телефонски, медицинскиот тим од Итната медицинска помош давала совети, а ловците ги спроведувале. Го грееле за да не добие хипотермија повредениот, со запалени огнови, ја имобилизирале повредената нога, а потоа го извлекле до попристапно место.

-Паралелно, дежурните од 112 во ЦУК, побарале хеликоптер на што од МВР, веднаш било одговорено. Во паралелна комуникација меѓу ЦУК, МВР и Итната медицинска помош ловците, по извлекувањето на повредениот на попристапно место, почнале да ги сечат високите гранки и грмушки за да може поблизу да пристпи хеликоптерот. Ловечките „фосфорно“ портокалови елеци ги употребиле како маркери за побрзо лоцирање од страна на пилотите кои пристапиле од воздух. Сите координирано ги извршиле постапките за што побрзо, а за оптимално спасување и транспортирање на повредениот до болница, се наведува во информацијата.

Претходна вестЈунаци од бајки, цртани филмови и Дедо Мраз ги израдуваа дечињата од Детската клиника
Следна вестДончиќ ги изнасмеа Балканците со својата хит-маичка