„Катастрофална состојба на локалитетот Острово – одлика на неспособноста на градоначалникот Стефковски“, велат од Левица

Од партијата Левица излегоа со партиско соопштение во кое ја критикуваат работата на градоначалникот на општина ,,Гази Баба”, Бобан Стефковски. Соопштението ви го пренесуваме во целост:

– Катастрофалната состојба на локалитетот Острово – одлика на неспособноста на градоначалникот Стефковски.

Локалитетот Острово, некогаш живо засолниште за ретки видови птици и богат екосистем од над 600 видови дрвја, сега е во урнатини, жртва на запоставување и рамнодушност. Јавното комунално претпријатие на општина „Гази Баба“ срамно ја игнорира својата законска обврска за одржување и заштита на овој споменик на природата, велат во партиското соопштение на партијата Левица.

Градоначалникот од ДПМНЕ, Бобан Стефковски и неговите инспектори не ја исполнуваат својата законска обврска да го заштитат локалитетот, кој воедно е споменик на природата. Секојдневно сме сведоци на нови недозволени сечи на заштитената биомаса, додека на самиот простор има се поголем број на диви депонии.

Левица најостро ја осудува ваквата неодговорност и незаинтересираност. Го повикуваме градоначалникот Стефковски и неговите инспектори веднаш да ги исполнат законските обврски, да го исчистат Острово и да преземат конкретни чекори за обновување и заштита на ова витално природно богатство.

Жителите на Гази Баба заслужуваат градоначалник на кој приоритет му е зачувувањето на нашата животна средина пред негрижата и рамнодушноста. Борбата почнува сега“, се наведува во соопштението на партијата Левица, стои во соопштението на Левица.

Претходна вест174 санкции за брзо возење
Следна вестЏафери не прифаќа гласање со стари документи: Има уште 50 дена, граѓаните имаат време да се сликаат