Tаткото на Вања останува во притвор

Таткото на убиената Вања Ѓорчевска, останува во притвор. Поточно Кривичниот суд го одби барањето на одбраната притворот да му се замени со куќен притвор.

– Судија на претходна постапка, по предлог на одбраната на А.Ѓ. осомничен за кривично дело Грабнување од чл. 141 ст.2 вв ст.1 од КЗ, а поврзано со убиството на малолетната В.Ѓ. и велешанецот П.Ж., за замена на мерката притвор со куќен притвор, по добивање на мислење од надлежниот Јавен обвинител, донесе решение со кое предлогот на одбраната се одбива, информираат од Кривичниот суд.

Против ова решение странките имаат право на жалба до Кривичниот совет.

Претходно овој месец, одбраната побара куќен притвор за таткото на Вања, а адвокатот Владимир Туфегџиќ рече иако ниту една мерка не е оправдана за него, со куќниот притвор би се помогнало на семејствоот кое е погодено од големата трагедија.

Претходна вестСкопјанец приведен во Градски парк, кај него била пронајдена дрога
Следна вестМВР со апел: Попова Шапка и Маврово се преполни, заклучувајте ги возилата