Бранови високи и до 35 метри: Место каде што не сакате да стоите премногу блиску до брегот

Назаре е име на град и општина на западниот брег на Португалија во регионот Оесте. Месното население го опишува како идилично и мирно место за пријатен одмор.

Туристичките табли го промовираат како еден од градовите со најубавите песочни плажи во оваа европска земја, но и како место кое сакаат да го посетат љубителите на екстремните спортови на вода. Поточно, заљубени во високи бранови.

Поради својата специфична локација покрај Атлантскиот Океан, Назаре може да се пофали со навистина спектакуларни бранови високи неколку десетици метри. На пример, португалскиот сурфер Хуго Вау го совлада бранот познат како големата мајка од дури 35 метри.

Тајната на огромните бранови се крие под површината.

„Чудовишта на природата“ (како што го нарекуваат сурферите) е создаден од Канхао да Назаре, огромен подводен кањон со длабочина од 200 м. Кога бран ќе удри во кањонот, тој се дели на два дела. Едната половина оди кон поплиткиот дел од брегот, а кањонот ја насочува другата кон својот ѕид, присилувајќи го во воздухот, создавајќи џиновски водени кули. Кога ќе се издигнат, брановите немаат каде да одат освен надолу, удираат по карпите.

Сезоната на големи бранови трае од октомври до март, а најдоброто место за гледање на брановите е светилникот Форт на Сао Мигел Аркањо, над Праја де Норте, каде што се собира голема толпа за време на натпреварот. Кога брановите се креваат, градските власти советуваат да се држат подалеку од брегот од безбедносни причини. Но, на некои им е тешко да одолеат на повикот на океанот.

Претходна вестВчера на секој час казнувани по 27 возачи кои возеле пребрзо
Следна вестГо решаваат проблемот со градскиот превоз во Скопје или го паркираа на последната станица?